Bliv elev

Hardsyssel Efterskole oplever traditionelt stor søgning. Derfor har vi for nylig udvidet antallet af pladser fra 98 til 124. Det betyder, at der lige nu er ledige pladser i skoleåret 2011-2012.

Du kan også ansøge om at blive elev i skoleåret 2012 – 2013 eller senere. Jo før du sender en ansøgning, jo større er dine chancer for en plads.


Sådan bliver du elev

  1. Download ansøgningsskemaet og udfyld det.
  2. Send det udfyldte skema retur med underskrift som pdf-fil til kontoret@hardsyssel.dk eller som brev til Hardsyssel Efterskole, Hardsysselvej 2, 7600 Struer.
  3. Vi optager løbende elever. Er årgangen fyldt, når du ansøger, kommer du på venteliste. 
  4. Når du har fået en bekræftelse på din optagelse, skal dine forældre betale et depositum på 2.500 kr. som en endelig bekræftelse på din tilmelding.


Er du på venteliste hører du fra os, så snart der måtte blive en ledig plads.


Inden du og dine forældre sender ansøgningsskemaet ,er det vigtigt, at I læser mere om skolen her: Til dine forældre.
Hardsyssel Efterskole
Hardsysselvej 2
Vejrum, 7600 Struer
97 46 47 33
kontoret@hardsyssel.dk
   

   
Webcontent: tornvig.co     Design: MediaConnect ApS